Rok 2021

Tento rok byl docela jízda. Thorvinka sbírala další úspěch za úspěchem a krom jiného splnila i podmínky pro udělení titulu Interchampion. Její dětičky z vrhu "D" pomalu dospívaly a postupně také začaly sklízet úspěchy ve výstavních kruzích. Rok jsme zakončili dalším Thorvinky vrhem, ze kterého jsme si nechali trikolorní fenečku Kiaru.

22.12.2021 – PF 2022

Všem našim přátelům a dobrým lidem přejeme krásné Vánoce, veselého Silvestra, šťastný Nový rok a pevné zdraví, mnoho lásky, radostí, úspěchů a splněných snů v roce 2022!

Lucie, Jirka, Neytiri, Thorvi & Kiara

22.12.2021 – Socializace štěňátek

Štěňátkům z vrhu „E“ je už 10 týdnů. Nezahálíme a bereme je ven, co to jen jde. Dnes jsme s nimi vyrazili poprvé do zámeckého parku v centru Třeboně.

[5]  

15.12.2021 – Astute Fox of Niarra

Před dvanácti lety odcházela do nového domova jako první štěňátko z naší chovatelské stanice.

Dnes jsem dostala tu nejsmutnější zprávu.

Nikdy na tebe nezapomeneme, Elinko.

 

ASTUTE FOX OF NIARRA – „Elinka“

* 7.6.2009 - † 15.12.2021

Astute Fox of Niarra

9.12.2021 – Naše nová naděje

Jak mnozí jistě tušili, naše malá černá holčička zůstává doma a rozšíří naší dlouhosrstou partu. Moc jsem si přála od Thorvinky holčičku. V minulém vrhu jsem jen tak tak odolala, ale teď už to prostě nešlo. Exclusive Wow Effect Niarra dostala jméno Kiara. A protože název naší chovatelské stanice vznikl v roce 2009 právě ze jména Kiara, přišlo mi vhodné tak pojmenovat první štěňátko z našeho chovu, které si necháme.

Kiarka se pochopitelně chová jako správný mazánek a má nás všechny hezky vycvičené. S ní si jistě ještě užijeme spoustu zábavy :o)))

1.12.2021 - Nové fotografie odchovů

Astute Fox of Niarra

[5]Astute Fox of Niarra Astute Fox of Niarra Astute Fox of Niarra Astute Fox of Niarra Astute Fox of Niarra

 

Do You Know Who I Am Niarra

 Do You Know Who I Am NiarraDo You Know Who I Am Niarra

 

Dragonborn Comes Niarra

Dragonborn Comes Niarra Dragonborn Comes Niarra

 

Dragon Fire & Blood Niarra

Dragon Fire & Blood Niarra

 

Dragon Queen Niarra

Dragon Queen Niarra

30.11.2021 - Nové fotografie a vyšetření očí

Konečně jsem se dostala k tomu, abych štěňátkům přidala na stránky fotky z uplynulých týdnů. Všechny fotografie jsou v rubrice Štěňátka. Štěňátka už chodí pravidelně několikrát denně ven na zahradu. Vždy jen na pár minut, jak nám to počasí dovolí. Vyvenčí se, přivítají tetu Neytiri, zjistí, co je venku nového a zase honem zpátky domů do teplíčka.

Minulý týden jsme se štěňátky jeli do Prahy, byla to jejich první jízda autem a zvládla to naprosto skvěle a téměř celou cestu tam i zpět prospala. Byla moc hodná. V Praze jsme navštívili očního specialistu, který jim zkontroloval očíčka. S radostí můžeme říct, že jsou obě štěňátka prostá všech očních vad!

Vrh "E"

8.11.2021 - Štěňátkům je měsíc

A tak jim přidávám na stránky pár fotografií, které jsem stihla pořídit během jejich prvního měsíce života. Miminka krásně rostou, přestěhovali se z porodní bedny do většího výběhu, prozkoumávají svět o velikosti pár místností, a jakmile se poštěstí i pěkné počasí, čeká je velké seznámení se zahradou.

Exclusive Wow Effect Niarra - 4 týdnyExtra Edition Niarra - 4 týdny

22.10.2021 – Štěňátka jsou na světě!

S velkou radostí vám představujeme vrh "E" Niarra, který spatřil světlo světa dne 8.10.2021. Máme jednu trikolorní holčičku (celou po mamince) a jednoho blue merle kluka (celého po tatínkovi).

Otcem štěňátek je Ladnar Moondance, blue merle gentleman importovaný ze země původu. Tristan má naprosto úžasnou přátelskou povahu. Má taktéž velice působivý rodokmen plný špičkových britských kolií jako je např. světový vítěz Chelborn Kiss’n Tell a vítěz Cruft’s show Ladnar Kingfisher.

Moc děkuji Lence Petráškové a Monice Brucknerové za import a možnost použít tohoto úžasného psa v našem chovu. Děkuji též manželům Sue a Davovi Randallovým (chs. Ladnar, UK) za jejich chovatelskou práci, protože především díky nim jsme mohli spojit tak jedinečné kolie, jakými Thorvi a Tristan jsou.

Exclusive Wow Effect NiarraExtra Edition Niarra

 

7.10.2021 – RTG kyčlí a loktů

Obdrželi jsme rovnou dvě krásné zprávy od majitelů dvou štěňátek z vrhu Dragon. Pes Do You Know Who I Am Niarra a fena žijící na Slovensku Do Not Say Dracarys Niarra podstoupili v uplynulých dnech oficiální RTG vyšetření kyčelních a loketních kloubů a oba mají ty nejlepší možné výsledky - HD A a ED 0! Draki se tímto stává na Slovensku chovnou fenou 1. kategorie!

Do You Know Who I Am NiarraDo Not Say Dracarys Niarra

 

1.10.2021 – Světová výstava psů a přidružené výstavy

Po 31 letech se v České republice, konkrétně v Brně, konala světová výstava psů a tuto příležitost jsme si nemohli nechat ujít. Původně jsem plánovala, že se s Thorvinkou také zúčastníme, nicméně jsem nakonec změnila plány a výstavu musela odhlásit. Všech tří výstav, které se ve dnech 29. – 1.10. konaly, se ovšem zúčastnili Thorvinky synové Démon – Do You Know Who I Am Niarra a Orin – Dragon Fire & Blood Niarra, kteří se oba předvedli ve třídě mladých. Pro oba to byla premiéra v hale a rovnou na obří výstavě. Všechny tři výstavy posuzovali specialisté na plemeno kolie dlouhosrstá.

Ve středu 29.9. se konala mezinárodní výstava, kterou posuzovala Jitka Reslerová (chs. African Gold). Ve třídě mladých byli celkem čtyři psi včetně zahraniční účasti. Démon byl bohužel absolutně bez srsti a Orinkovi se zase nelíbily klapající poklopy pod kobercem a nechtělo se mu přes ně běhat. Naděje na úspěch jsem si nedělala. Když ale kluci obsadili první dvě místa ve třídě se známkou výborný, měla jsem slzy na krajíčku!

Ve čtvrtek 30.9. byla na programu dne očekávaná světová výstava psů. Posuzoval francouzský rozhodčí Kerihuel Jean Paul. Do třídy mladých bylo přihlášeno celkem 8 psů a z toho většina byla ze zahraničí. Kluci opět zabodovali, oba získali známku výborný a Orin dokonce obsadil 4. místo na stupních vítězů! Radost byla veliká!

V pátek se konala speciální výstava kolií a šeltií, kam byla přizvaná rozhodčí ze Slovinska Lidija Oklescen (chs. Lidok’s). Do třídy mladých psů byli přihlášeni tři psi. Kluci se předváděli čímdál lépe a opět získali známku výbornou. Démon získal druhé místo a Orin zvítězil s oceněním Výborný 1, CAJC, Vítěz speciální výstavy mladých při WDS 2021 a stal se tak čekatelem českého junior šampina! Krásná tečka na závěr. Jsem na kluky moc pyšná a děkuji Dáše i Dobruš za prezentaci.

 Dragon Fire & Blood Niarra

[15] Dragon Fire & Blood Niarra Dragon Fire & Blood Niarra Dragon Fire & Blood Niarra

O týden později se Orin zúčastnil ještě mezinárodní výstavy psů v Českých Budějovicích, kterou posuzovala Petra Márová místo původně navrhované specialistky Anny Kochan. Paní Márová byla přísná a za veselý ocásek zadala Orinovi známku Velmi dobrou. Bohužel mu byla nedopatřením do výsledků zapsána známka Dobrá, čehož si majitelka všimla až po návratu domů. Tato nepříjemná chyba nás moc mrzí.

 

19.9.2021 – Dragon Fire & Blood Niarra

Ve dnech 17.-19.9. jsme s Jirkou strávili prodloužený víkend na Šumavě. Využili jsme toho k navštívení Dáši a Orinka (Dragon Fire & Blood Niarra). Pořídila jsem pár fotek, ale protože jsem objektiv na psy nechala doma, tak se žádný fotozázrak nekonal. Bylo skvělé vidět to naše přerostlé miminko s flíčkem na krku v jeho domově. Je to úplně jiný pocit, než když potkávám odchovy na výstavách. Orinek si žije jako král a já moc děkuji Dáše za péči a lásku, kterou Orinkovi dává.

Dragon Fire & Blood NiarraDragon Fire & Blood Niarra

 

15.9.2021 – Zaslané fotografie odchovů

Celtic Blue Legend Niarra - Dostala jsem krásné nové fotografie Garpíka, které nafotila Hanka Bečvářová. Garp své rodiče nezapře, vidím v něm jak Neytiri, tak i taťku Garyho. Luci, ještě jednou moc děkuji za zaslání fotek.

Celtic Blue Legend NiarraCeltic Blue Legend Niarra Celtic Blue Legend Niarra Celtic Blue Legend Niarra

Dragonborn Comes Niarra – Nové fotografie nám přišli i od majitelů mladého Bernieho.

Dragonborn Comes Niarra - 1 rok Dragonborn Comes Niarra - 1 rok

28.8.2021 - MVP Mladá Boleslav

Dnes se zúčastnila Dragon in the Sky Niarra mezinárodní výstavy psů v Mladé Boleslavi. Georgina zrovna odložila svůj kožíšek, ale i tak získala známku výbornou a hezké 3. místo. Gratulujeme!

8.8.2021 - Krytí

Ve dnech 6. a 8. srpna jsme s Thorvinkou vyrazili na krytí a po oba dny se podařilo úspěšně nakrýt. Pro Thorvi jsem tentokrát vybrala psa, kterého jsem sledovala už od momentu, kdy dorazil z rodné Anglie do Čech. Ladnar Moondance alias Tristan se stal pro tentokrát naším vyvoleným. A kdo mě zná nebo pozorně pročítal tyto stránky, tak mým výběrem asi nebude překvapený. Tristan pochází totiž z mé srdeční anglické linie, která se prolíná s Thorvi rodokmenem. Na tato štěňátka jsem opravdu zvědavá. Děkuji Lence Petráškové a Monice Brucknerové za možnost krýt tímto úžasným psem!

19.8.2021 - Skvělá zpráva!

Dnes byl Démon - Do You Know Who I Am Niarra na kontrolním vyšetření dědičných očních vad a očíčka má v pořádku! Je prostý všech očních vad.

Do You Know Who I Am Niarra

8.8.2021 – Krajská výstava Týn nad Vltavou

Na krajské výstavě v Týně se prezentoval Orinek – Dragon Fire & Blood Niarra a dařilo se mu. Od pana rozhodčího Karla Hořáka dostal pěkný posudek „12ti měsíční pes, skus nůžkový, plnochrupý, pěkná hlava, tmavé oko, správné poloklopené ucho, přilehlé pysky, dobrý pigment, výborný hrudník a předhrudí, pes výborně předveden a připraven na výstavu.“ a získal ocenění Výborný 1, Vítěz třídy mladých. V závěrečných soutěžích byl rozhodčím Tiborem Havelkou vybrán mezi pět nejlepších mladých psů výstavy! Gratulujeme majitelce Dáše a děkujeme za prezentaci.

Dragon Fire & Blood Niarra

7.8.2021 – Klubová výstava Humpolec

Této klubové výstavy, kterou posuzovala Edith Soltesz z Rakouska, se zúčastnila Thorvinky dcera Georgina – Dragon in the Sky Niarra. Ve třídě mladých v početné konkurenci (9 přihlášených fen) získala ocenění Výborná 2. Nutno podotknout, že pouze dvě feny v této třídě získaly známku výbornou. Majitelce Hance gratulujeme ke krásnému úspěchu a děkujeme za skvělou prezentaci!

Dragon in the Sky Niarra

(foto Veronika Tvrdá)

31.7.2021 – Další výstavy našich odchovů

Dnes se na výstavách prezentovala dvě štěňátka z našeho posledního vrhu. Na mezinárodní výstavě psů v Klatovech, kterou posuzovala Jaroslava Ovesná, se ve třídě mladých předvedl Dragon Fire & Blood Niarra, sice v konkurenci zvítězil a získal známku výbornou, ale bohužel mu paní rozhodčí nezadala titul.

Na Slovensku v Povodě u Dunajské Stredy se předvedla Draki – Do Not Say Dracarys Niarra na oblastní výstavě, kterou posuzoval maďarský rozhodčí András Polgár. Draki získala ocenění Výborná2. Gratulujeme!

Do Not Say Dracarys Niarra

(Do Not Say Dracarys Niarra, foto Janka Brossmanová)

24.7.2021 – Klubová výstava kolií a šeltií Lučenec

V sousedním Slovensku se tento víkend konala klubová výstava, kterou posuzoval Vladimír Javorčík. Této výstavy se zúčastnila Do Not Say Dracarys Niarra „Draki“, která žije na Slovensku na farmě. Byla to Drakinky výstavní premiéra a obstála doslova na výbornou. Z kruhu si odnesla ocenění Výborná 3. Moc gratulujeme!

Do Not Say Dracarys Niarra

(foto Emma Kisty)

13.7.2021 – Všechno nejlepší!

Dnes je to přesně rok, kdy Thorvinka přivedla na svět svých sedm úžasných štěňátek. A tak všem „dráčkům“ přejeme všechno nejlepší k jejich prvním narozeninám, ať jsou stále tak šťastní a spokojení, jako doposud!

Bernie

(Bernie a jeho krásný dort)

Od jejich majitelů jsme v průběhu roku dostávali fotografie a videa, za což (a nejen to) jim moc děkujeme! Všechny fotky najdete přímo v profilech konkrétních štěňátek.

A abych nezapomněla na ostatní, tak 26. dubna oslavil 6. narozeniny Garpík – Celtic Blue Legend Niarra, 14. května 4. narozeniny Thorvinka a 7. června měla štěňátka z vrhu „A“ již 12. narozeniny. Všechno nejlepší! ♥

10.7.2021 – Oblastní výstava psů Netolice

Této výstavy, kterou posuzoval Miroslav Václavík, se zúčastnil Orinek – Dragon Fire & Blood Niarra. Orinek získal ocenění Velmi dobrý 1.

3.7.2021 - NVP Klatovy

Tento den se konala národní výstava psů v Klatovech a s Jirkou jsme tam jeli podpořit Thorvinky už téměř roční štěňátko Orina – Dragon Fire & Blood Niarra a jeho majitelku Dášu, které ten den čekala společná výstavní preméra. Dáša mě ale na místě poprosila, jestli bych Orinka nepředvedla já a tak jsme to s Orinkem spolu zkusili. Já šílená trémistka a Orin začátečník, bylo to na nás znát, ale i tak se premiéra vydařila, Orin získal ve třídě mladých psů hezký posudek a ocenění Výborný 2. Je to šikovný, veselý a přátelský kluk, při pohybu ve výstavním kruhu byl stejně vysmátý, jako bývá jeho maminka Thorvi. Mám z něj radost.

Dragon Fire & Blood Niarra

[10]nvp klatovy orin Dragon Fire & Blood Niarra Dragon Fire & Blood Niarra Dragon Fire & Blood Niarra Dragon Fire & Blood Niarra Dragon Fire & Blood Niarra Dragon Fire & Blood Niarra Dragon Fire & Blood Niarra Dragon Fire & Blood Niarra

 

Na výstavu se také přijeli podívat Machovi s Rose. Rose je nyní v letním kožíšku, ale i tak jsme pořídili pár fotek vrtící se tanečnice Růženky.

[5]Dragon Rose Niarra Dragon Rose Niarra Dragon Rose Niarra Dragon Rose Niarra Dragon Rose Niarra

Děkujeme majitelům za účast!

26.6.2021 - MVP Brno

Vyrazili jsme na další výstavu, tentokrát na mezinárodní výstavu psů do Brna, kam byla Thorvi - Ultimately Ever After přihlášená do třídy šampionů. Výstavu posuzoval srbský rozhodčí Lozić Željko a Thorvi získala další krásné ocenění – Výborná 1, CAC, CACIB, BOS. Tímto Thorvi splnila podmínky pro přiznání hned dvou dalších šampionátů a to Grand šampion České republiky a titul nejvyšší - Interšampion!

Po cestě domů jsme jeli kolem krásného rozkvetlého fialového pole. Přiznám se, že vůbec nevím, co to bylo za rostlinu. Udělali jsme zde v rychlosti pár fotek.

[8]

 

14.6.2021 – Bohužel máme smutnou novinku

Dostali jsme smutnou zprávu od paní Maškové, majitelky pejska z našeho prvního vrhu. Nero pár dní po dvanáctých narozeninách přešel duhový most. Moc nás to mrzí. Navždy budeš v našich srdcích a vzpomínkách, drahý „Najtíku“ ♥

A Midnight Sun Niarra – „Nero“

* 7.6.2009 - † 14.6.2021

12.6.2021 – Dragon Rose na návštěvě

Znovu nás navštívila Rose a její rodina. Hned jak Rose vystoupila z auta, poznala, kde je a měla obrovskou radost. Je to miláček. Je šikovná a vzorně vychovaná. Je vidět, že všichni členové její rodiny ji milují a starají se o ni s láskou. Jsem nepopsatelně šťastná, když vidím, že se naše dětičky mají takto dobře. Tentokrát mám bohužel jen fotku z mobilu.

Dragon Rose Niarra

6.6.2021 – Klubové výstavy Horní Počernice

O víkendu 5.-6.6.2021 jsme se po roce a čtvrt opět podívali na výstavu. V Horních Počernicích se konala dvoudenní klubová výstava, kam byl na svou premiéru přihlášen Démon – Do You Know Who I Am Niarra. Řekli jsme si, že Démona a jeho majitelku Dobromilu pojedeme na výstavu podpořit a při té příležitosti jsme s sebou vzali Thorvinku do třídy čestné. Thorvi je již klubovou šampionkou, z klubových výstav má již mnoho titulů a tak třída čestná byla jasná volba.

Z Démona je už velký kluk, brzy mu bude 11 měsíců a je stále vidět, že je to ještě takové přerostlé štěňátko a má ještě kus dospívání před sebou, ale už nyní je to pan pes. Hodně v něm vidím mladou Thorvi. Má silnou, dobře stavěnou kostru, která je v tuto chvíli trochu zahalena do bohaté lesklé černé srsti. Povahově pohodář, miláček a mazel. Dobruš z něj vychovala velmi šikovného mladíka.

Do You Know Who I Am Niarra

(Do You Know Who I Am Niarra)

V sobotu kolie posuzovala Tereza Knedlhans. Démon ve třídě mladých zvítězil, dostal krásný posudek a ocenění Výborný 1, CAJC. Jeho matka Thorvi byla v čestné třídě sama, nicméně získala i ocenění nejlepší feny dlouhosrsté kolie a nejlepšího jedince z čestných tříd, takže Výborná 1, BOS a BIS čestná.

V neděli posuzovala Jitka Gogolínová a výsledky byly téměř stejné, Démon opět Výborný 1, CAJC s krásným posudkem a Thorvi Výborná 1, BOS a 3. BIS čestná.

Víkend jsme si moc užili, po dlouhé době jsme se opět viděli s přáteli od kolií a bylo to moc fajn. Po výstavě jsme byli pozvaní ještě na návštěvu do chovatelské stanice New Marton. Manželům Ničovým moc děkujeme za pohoštění a věnování dvou palem z jejich nádherné exotické zahrady!

[10]Ultimately Ever After Ultimately Ever After Ultimately Ever After Ultimately Ever After Do You Know Who I Am Niarra Do You Know Who I Am Niarra Do You Know Who I Am Niarra Do You Know Who I Am Niarra Do You Know Who I Am Niarra Thorvi s palmami

29.5.2021 – Velká novinka

Neytiri a Thorvi si střihli roli svatebních družiček a kde jinde, než na naší svatbě. Tímto tedy všem s radostí oznamujeme, že to Niarra team řádně zpečetil a já a Jirka jsme nyní manželé.

Niarra teamNiarra teamNiarra team

16.5.2021 – Klubová výstava Chropyně

Konečně se opět začali pořádat psí akce a jednou z těch prvních byla dvoudenní klubová výstava v Chropyni ve dnech 15.-16.5.2021. Na této výstavě se poprvé předvedlo štěňátko z našeho posledního vrhu „Dragon“ a to fenečka Georgina – Dragon in the Sky Niarra. Georgi nastoupila oba dny do velmi početné třídy mladých a oba dny si odnesla ocenění Výborná. Máme radost a děkujeme Hance Vančové za prezentaci!

Dragon in the Sky NiarraDragon in the Sky Niarra

2.4.2021 – Konec března je pro nás kritické období

Uběhl rok ode dne, kdy jsme se museli rozloučit s mou nejdražší Saphirkou. A letos ke konci března jsme měli velký strach o Neytiri. U Neytýnky se rozvinula uzavřená forma pyometry a musela na akutní operaci. Bylo to jen tak tak, ale operace i rekonvalescence naštěstí proběhla dobře a Neytiri je v pořádku. Naší následnou VIP péči si náležitě užívala a neustále nám něco brumlala. Během pár dnů z ní byla zase veselá a hravá holčička.

24.3.2021 - Dragon Fire & Blood Niarra

Obrovskou radost nám udělala Dáša Toušková, majitelka Orinka – Dragon Fire & Blood Niarra, která nás navštívila a my tak mohli po půl roce opět pomazlit našeho „Flíčka“. Z Orina vyrostl pořádný kluk, který je moc šikovný. Podnikli jsme společnou procházku a pořídili pár fotek Orina. Děkujeme, Dášo!

Dragon Fire & Blood Niarra

[7]

22.2.2021 – Smutná novinka

Bohužel jsme obdrželi velmi smutnou zprávu. Dne 22.2.2021 zemřela Black Hurricane of Niarra „Hurrinka“. V pouhých osmi letech prohrála boj se zákeřnou rakovinou. Hurrinka byla moje oblíbená holčička. Zemřela necelý rok po své mamince Saphirce. Velmi nás to mrzí. Děkujeme rodině Czerninů, za péči a bezmeznou lásku, kterou Hurrince věnovali. Vím, že Hurrinka u Vás byla jako právoplatný a milovaný člen rodiny. Nikdy na Tebe nezapomeneme, Hurri ♥

Black Hurricane of Niarra

*31.10.2012 – † 22.2.2021

hurri rip

20.2.2021 – Konečně sníh

V posledních letech u nás v Třeboni nenapadlo během zimních dní moc sněhu. Letos v únoru se ale poštěstilo a trochu sněhu se tu přeci jen objevilo a tak jsme si mohli užívat krásného zimního počasí. Obzvlášť, když mrzlo a svítilo sluníčko, jako při této únorové procházce. Neytýnka bohužel moc fotek z procházek nemá, protože jakmile se zastavím a vytáhnu foťák nebo mobil, začne nespokojeně kňourat, štěkat a výt a odmítá spolupracovat při focení. Nesnáší focení a dává jasně najevo, že při procházce se buď chodí, nebo mazlí – když už musíme stát. U Thorvinky nemohu říct, že by byla pravým opakem, ale mám u jejího focení trochu více štěstí. Fotky jsou pouze mobilní, tahat zrcadlovku nemá žádný smysl :-D

[8]

15.1.2021 - Pohlednice kolií

Na začátku roku jsem si udělala malou radost a po dlouhé době si pořídila pár starých pohlednic kolií do mé sbírky. Jsem z nich nadšená. Při té příležitosti jsem se pokusila obnovit moje staré webové stránky s pohlednicemi, ale bohužel jsem zjistila, že je smazaná databáze a stránky jsou tudíž neobnovitelné. A tak jsem pohlednice nahrála přímo na tyto stránky. Prohlédnout si je můžete v sekci Pohlednice. Časem k nim snad doplním i nové pohlednice, které ještě nemám nafocené a přidám popisky.

Pohlednice kolií