Kolie a jejich zbarvení

Na světě je možné setkat se s poměrně velkým množstvím barevných variet u kolií, nicméně FCI standard, pod který spadá i chov kolií v České republice, uznává pouze tři z nich. Všechna níže uvedená zbarvení bývají v kombinaci s typickými bílými znaky a těmi jsou bílá náprsenka, celý nebo částečně bílý límec, končetiny, špička ocasu a možná je i bílá lysina na hlavě.

 

- zlatá -
sable gold - Dominantně zlatá

Odstíny od světle zlaté až po sytě zlatou s žádným nebo minimálním množstvím černých chlupů. Nežádoucí je příliš světlý až krémový odstín zlaté barvy. Jedná se o dominantní zbarvení, tedy jedinci tohoto zbarvení mohou mít pouze zlaté potomky.

 

dark sable - zlatá s vlohou pro trikolor

Odstíny od sytě zlaté až po mahagonovou s menší či větší kombinací černých chlupů. Tito jedinci na rozdíl od dominantně zlatých mohou mít kromě zlatých potomků také trikolorní.

V některých případech zlatě zbarvených jedinců je těžké podle samotné srsti odhadnout, zda jsou dominantně zlatí nebo nesou gen pro trikolorní zbarvení. U vrhů, kde se mohou vyskytovat obě varianty zlaté barvy, můžeme barvu rozeznat podle toho, že novorozená štěňátka, která mají vlohu pro trikolor, mívají tmavý pruh na zádech.

 
- Trikolorní -

Převažuje černá barva, která je doplněna sytě zlatými znaky na hlavě a končetinách. Nežádoucí je rezavý nádech černé srsti. Jedinci tohoto zbarvení mohou mít, v závislosti na zbarvení druhého pohlaví, trikolorní, dark sable i blue merle potomky.

 
- Blue merle -

Stříbřitě modrá barva s černými skvrnami v plášti a sytými tříslovými znaky na hlavě a končetinách, které ovšem mohou zcela chybět. Nežádoucí jsou velké černé skvrny a rezavý nádech. Jedinci tohoto zbarvení mohou mít blue merle a trikolorní potomky. Pouze u tohoto zbarvení jsou možné i modré oči.

 

 

- Dědičnost barev -

1) gold sable + gold sable

Ze spojení dvou dominantně zlatých jedinců se narodí pouze dominantě zlatá štěňata.

+ =
        100%

 

2) gold sable + dark sable

Ze spojení dvou zlatých jedinců, z nichž jeden je dominantě zlatý a druhý zlatý s vlohou pro trikolor, vzejde přibližně polovina štěňat dominantně zlatých a druhá polovina bude mít vlohu pro trikolorní barvu.

+ =
        50% 50%

 

3) dark sable + dark sable

Spojíme-li dva zlaté jedince, kteří mají vlohu pro trikolor, narodí se přibližně polovina štěňat s dark sable, čtvrtina s dominantně zlatým a další čtvrtina s trikolorním zbarvením.

+ =
        50% 25% 25%

 

4) gold sable + trikolor

Ze spojení dominantně zlatého jedince s trikolorním se narodí pouze zlatí jedinci, kteří mají vlohu pro trikolorní zbarvení.

+ =
        100%

 

5) dark sable + trikolor

Když spojíme zlatého jedince s vlohou pro trikolor s trikolorním, narodí se přibližně polovina štěňat zlatých s vlohou pro trikolor a druhá polovina vrhu bude mít trikolorní zbarvení.

+ =
        50% 50%

 

6) trikolor + trikolor

Z tohoto spojení budou pouze trikolorní štěňata.

+ =
        100%

 

7) trikolor + blue merle

Trikolorní a blue merle barvy jsou z genetického hlediska velice podobné. Blue merle je pouze jakási "zředěná" trikolorní barva. Kvůli tomu nelze přesně říci, kolik se narodí trikolorních a blue merle potomků. Není ani výjimkou, když se z tohoto spojení narodí pouze blue merle nebo naopak pouze trikolorní jedinci.

+ =
        ?% ?%

U těchto vrhů se může narodit i takový jedinec, který na první pohled sice vypadá, že je trikolorní, ale na těle může mít malý namodralý flíček a to by znamenalo, že se jedná o blue merle jedince. Blue merle, kde takto převládá černá barva, se říká "skrytá merle". Proto je důležité každé trikolorní štěňátko z tohoto spojení po porodu důkladně prohlédnout, aby v budoucnu milně nedošlo ke spojení blue merle a zlaté, nebo dvou merle.

 

8) blue merle + blue merle

Ze spojení dvou blue merle jedinců se narodí blue merle, trikolorní, ale také tzv. double merle štěňata. U jedinců se zbarvením double merle se může vyskytnout vrozená slepota nebo hluchota. Z tohoto důvodů není spojení dvou blue merle jedinců doporučováno. Blue merle potomci z tohoto spojení mívají moc pěkné blue merle zbarvení.

+ = double
merle
        50?% 25?% 25%

 

9) blue merle + zlatá

Spojení blue merle jedince se zlatým není v České republice povoleno a to z toho důvodu, že z tohoto spojení může vzniknout tzv. sable merle zbarvení, které je těžce rozeznatelné od zlatého. V případě, že sable merle jedinec, který je mylně považován za zlatého, bude spojen s jakýmkoliv zbarvením, můžou vzniknout, kromě jiného, další sable merle jedinci, ale také jedinci bílé barvy. Sable merle a bílé zbarvení není povoleno FCI standardem.

+ = sable
merle
        50% 50%

 

+ = sable
merle
        25% 25% 25% 25%

 

 

- Jiné zbarvení kolií -

U nás jen výjimečně, ale v zahraničí, především v Americe, je možné setkat se i s jinými barvami kolií. Tyto kolie nejsou chovány pod FCI klubem, ale pod American Kennel clubem, který má pro kolie rozdílný standard a to nejen v jejich zbarvení. Kolie chované pod AKC mohou mít kromě FCI uznávaných barev také např. sable merle nebo bílou barvu se znaky. Více o těchto barvách se dočtete např. zde.

 

- Co ovlivňuje kvalitu zbarvení srsti? -

Možná jste se již setkaly se světlounce zlatou kolií, s blue merle či trikolorní kolií, která měla rezavý nádech srsti nebo s příliš tmavě šedivou blue merle. Všechny tyto odstíny jsou nežádoucí. Na kvalitu srsti má vliv hodně faktorů, těmi hlavními jsou genetika, výživa a stáří.

Na prvním místě je určitě genetika. Z linií, které nemají "čisté" zbarvení jen těžko vzejde jedinec s perfektním odstínem. Štěněčí srst bývá čistá a teprve v dospělosti můžeme kvalitu srsti daného jedince správně ocenit. Trochu nám může pomoci i to, že u trikolorních a blue merle jedinců by měla být kůže namodralá tam, kde roste tmavá srst. Tam, kde je kůže růžová, nejčastěji vznikají rezavé nádechy. Jedná se hlavně o místa na zádi, lopatkách a ocasu. Při výběru štěněte tedy nepodceňujme ani kvalitu zbarvení jeho předků, ovšem u barviček není vše jen o genetice.

I na základě toho, čím psa krmíme, můžeme zbarvení ovlivnit. Pozitivně, ale i negativně. V dnešní době máme k dispozici obrovský výběr granulí a doplňků stravy. Hodně majitelů psů se také vydalo na cestu zvanou BARF. Ve všech případech se ale setkáme s něčím, co má negativní vliv na zbarvení a tomu je třeba se vyvarovat. Je vypozorováno, že trikolorním a blue merle zbarvením nevyhovuje betakaroten, vitamin A a měď. Čím méně krmivo toto obsahuje, tak pro zbarvení je to jedině dobře. U BARFu se zase vyhýbejte mrkvi a kukuřici. Naopak pro podpoření barvy a celkové kvality srsti můžeme psovi do stravy přidávat biotin nebo pivovarské kvasnice (pangamin).

Dalším velkým faktorem je stáří. A to jak srsti samotné, tak i psa. Nově narostlá srst je plná síly, lesklá a sytá. Odumřelá srst při línání bývá zase vybledlá a případný rezavý nádech u trikolorních a blue merle jedinců je výraznější. Starší psi zase nemají celkovou kondici tak dobrou, jako v mládí a i to se podepisuje na kvalitě jejich srsti.