Rok 2018

Tento rok pro nás nezačal vůbec dobře, protože hned na začátku nás opustila milovaná Meggynka. Úsměv na tvář nám opět vrátila až Thorvinka, která během celého roku sbírala jeden úspěch za druhým. Úspěch měla i Neytiri, nikoliv však ve výstavním kruhu, ale v noseworku a vyčenichala si svou první zkoušku.

23.12.2018 - PF 2019

Přejeme všem našim přátelům a milovníkům kolií krásné Vánoce, veselého Silvestra,
šťastný Nový rok a mnoho lásky, zdraví, radostí a úspěchů v roce 2019!

Lucie, Jirka, Saphirka, Neytiri a Thorvinka

7.11.2018 - Thorvi a její další skvělé úspěchy

Máme za sebou krásné a pohodové léto a nyní nastal čas vrátit se znovu do výstavních kruhů. Trochu jsem doufala, že Thorvince stihne do výstav trochu více dorůst kožíšek, ale nakonec se jí dařilo výborně i bez něj.

První výstavou po letní pauze byla mezinárodní výstava psů v Českých Budějovicích dne 6.10.2018, kterou máme za rohem. Thorvi se poprvé předvedla v mezitřídě a od paní rozhodčí Gabriely Ridarčíkové ze Slovenska dostala pěkný posudek „Dobře stavěná fena s dobrou hlavou, dobrá horní linie, hrudník dobré hloubky, korektně zaúhlená, pěkný pohyb“ a ocenění Výborná 2, Res. CAC. Bohužel vzhledem k rychlosti posuzování se nám nepodařilo pořídit žádnou pěknou fotku z této výstavy.

Do výstavního kruhu se Thorvi vrátila ani ne týden poté. Jela se předvést do polské Varšavy, kde se konala velká evropská výstava a národní výstava psů. Na národní výstavě posuzovala polská paní rozhodčí Anna Kochan, kterou Thorvi natolik zaujala, že jí zadala ocenění Výborná 1, CWC, Winner of the 80th Anniversary Jubilee show (nejlepší fena) a dokonce i titul BOB! Radost byla obrovská! Následující den se konala evropská výstava psů, kterou posuzovala specialistka na plemeno Natalja Skalin (chs. Skabona) ze Švédska. Zde Thorvi opět zazářila a vyhrála svou třídu s oceněním Výborná 1, CWC. Za krásné předvedení Thorvi a prezentaci děkuji chovatelce Lence Petráškové.

[3]

(foto: Tamara Miskovits)

Thorvinky poslední letošní výstavou byla klubová výstava kolií a šeltií v Kladně dne 20.10.2018. Tuto výstavu jsem hlásila především kvůli bonitaci, kterou Thorvi úspěšně prošla a splnila tak všechny podmínky potřebné k tomu, aby se stala chovnou fenou. Rozhodčí na výstavě byl irský specialista Paul Battigan (chs. Roclynn), který posuzoval opravdu pečlivě a v kombinaci s velkým množstvím přihlášených psů (75 dlouhosrstých a 42 krátkosrstých kolií) se výstava protáhla až do pozdních večerních hodin. Thorvi na této výstavě uspěla opravdu nejlépe, jak mohla, získala od pana Battigana krásný posudek „Very attractive bitch with pretty good clean headpiece. Lovely eyes expression, good ears well used, good front well angulated rear + lovely short hock. Excellent show girl well presented + handled“ a ocenění Výborná 1, CAC, Nejlepší fena klubové výstavy, BOB a 2.BIS!!! Neuvěřitelný úspěch naší malé princezny, ze kterého se ještě dnes vzpamatovávám! Chovatelce Lence Petráškové opět děkuji za perfektní vystavení Thorvinky.

(BOB & BOS)

[12]

Tolik k výstavám a nyní bych se s vámi ráda podělila o nové fotečky dvou našich blue merle odchovů. Děkujeme majitelům za zaslání fotek!

První je fenečka Speedy – Ch. & JCh. African Gold Niarra, která letos oslavila již své 9. narozeniny.

A druhým je úžasňák Garpík – Celtic Blue Legend Niarra.

A na závěr bych ráda popřála celému našemu vrhu „B“ všechno nejlepší, hodně zdravíčka, lásky a spokojenosti k jejich 6. narozeninám, které oslavili poslední říjnový den!

24.9.2018 - sKVĚLÁ ZPRÁVA!

Dne 14.září jsme navštívili veterinární kliniku v Praze, abychom Thorvince zrentgenovali kyčle a lokty a zjistili, zda má klouby zdravé nebo jestli se u ní vyskytuje dysplazie. Výsledky dopadly perfektně! Všechny klouby jsou čisté, tedy výsledky jsou HD A a ED 0/0! Narkóza proběhla také naprosto v pořádku a z ordinace už ťapkala Thorvinka po svých.

12.6.2018 - Ohlédnutí za jarem 2018

Jaro plné akcí je za námi a tak konečně přináším přehled toho, co se u nás v uplynulých měsících událo. Nejdříve bych však chtěla poblahopřát všem, kteří v nedávné době oslavili narozeniny a to Garpíkovi k jeho třetím narozeninám, Thorvince k prvním narozeninám a celému našemu vrhu „A“ k již devátým narozeninám. Na všechny stále s láskou myslíme a přejeme jim jen to nejlepší a hodně zdravíčka!

A nyní pár krátkých reportů z akcí, kterých jsme se v uplynulých třech měsících zúčastnili.

Začnu nejstarší událostí, z jejíchž výsledků mám opravdu velikou radost. Dne 19.dubna jsme s Neytiri úspěšně složily zkoušku z noseworku a to konkrétně z rozlišování – discrimination. Neytiri úspěšně vyčuchala a označila hledaný pachový vzoreček ve všech terénech a tak nám doma konečně visí i kokardička za pracovní úspěch. Pokud mám správné informace, tak Neytiri je teprve druhá kolie v České republice (první je její syn Garpík), která má složenou zkoušku z noseworku. Garpík ve stejný den úspěšně složil zkoušku z rozlišování první úrovně a pár dní před tím z vyhledávání v přírodě, také již první úroveň. Nyní má tedy úspěšně složeno celkem šest noseworkových zkoušek. Mám z obou našich modrásků velkou radost!

[4]

Přikládám video z poslední disciplíny, kde Neytiri hledá ukrytý vzoreček v deseti stejných předmětech. Na videu je vidět, že vzoreček našla hned, ale z nějakého důvodu měla potřebu nás napínat :-D Mám pocit, že jejím cílem bylo potrápit paničku :-D

Dne 21.dubna čekala výstavní premiéra Thorvinku, která poprvé nastoupila do třídy mladých a to na mezinárodní výstavě psů v Českých Budějovicích. Výstavu posuzoval pan rozhodčí Ladislav Kukla a Thorvinka od něj získala pěkný posudek a ocenění Výborná 1, CAJC a BOJ a stala se tak čekatelkou českého junioršampiona krásy!

[4]

O týden později se Thorvi zúčastnila prestižní výstavy kolií ve Francii Nationale Élevage du Colley. Na této výstavě bývá obrovská a kvalitní účast a naděje na úspěch jsme si žádné nedělali. Thorvi opět soutěžila ve třídě mladých, kde bylo přihlášeno 29 fen pocházejících z proslulých chovatelských stanic z celé Evropy a Ruska. Thorvinka ovšem udělala velký dojem na francouzskou rozhodčí Anne Socolovert a získala známku výbornou a neuvěřitelné 2. místo! Stala se tak historicky nejlépe umístěnou kolií z českého chovu na této prestižní výstavě! Musím se přiznat, že tento Thorvinky úspěch jsem obulela jako malá holka :o) Děkuji chovatelce Lence Petráškové za Thorvinky prezentaci na této výstavě.

[7]

Přikládám video, na kterém je vidět silně obsazená třída mladých fen.

Ve stejný den, kdy Thorvinka soutěžila ve Francii, nás navštívila Saphirky dcera Nia – Be Forever a Legend Niarra se svou rodinou. Strávili jsme hezké odpoledne a při společné procházce udělali pár foteček Nii s maminkou Saphirkou. Děkujeme majitelům za velice milou návštěvu, a že jsme mohli po pár letech zase vidět naší zlatou holčičku. Byl to pro nás úžasný den.

12. května se konala klubová výstava kolií a šeltií v Chropyni, kam jsme si udělali s Jirkou a Thorvinkou výlet. Výstavu posuzovala legendární anglická chovatelka a rozhodčí Sandra Wigglesworth (chs. Sandiacre) a musím uznat, že posuzování paní Wigglesworth bylo vůbec nejlepší, jaké jsem kdy na výstavách zažila. Thorvinka nastoupila s dalšími šesti fenkami do třídy mladých, svou třídu vyhrála s krásným posudkem "11 měsíců, tricolor, zralá a vyvinutá pro svůj věk, krásný temperament jí dává to nejlepší v celém jejím těle, miluji její celkový formát, vynikající celkový profil vytváří krásný obraz z jakéhokoli úhlu, super krk a ramena, krátká hlezna se dobře pohybují při pohybu v kruhu, miluji její hlavu, je velmi hotová a klidně může soutěžit s dospělými vítězi, krásná fena.". Následně porazila i nejlepšího mladého psa a v závěrečných soutěžích, které posuzovala paní Wigglesworth a Michel Mocqué (FR) také zvítězila a stala se nejkrásnějším mladým jedincem celé výstavy. Ve finále je tedy výsledek Výborná 1, CAJC, BOJ a Juniorský vítěz výstavy.

Výstavy se také zúčastnila Thorvinky blue merle sestřička Unique Altair Ever After, která získala ocenění Výborná 3. Tuto výstavu jsme si moc užili zejména díky skvělé společnosti a úžasné paní rozhodčí.

[10]

Následující víkend jsme se vydali na další výstavu a to mezinárodní výstavu psů v Litoměřicích, kterou posuzoval pan rozhodčí František Šimek. Thorvinka již potřetí v řadě zvítězila a získala titul V1, CAJC, BOJ a tím splnila podmínky pro přiznání titulu český junioršampion krásy! Posudek od pana Šimka zní následovně „Trikolor, středně silná kostra, hrdě nesená hlava, nepatrně výraznější stop, výborně nesené ucho, perfektní hřbet, správně nesený ocas, výborné úhlení, dobře se prezentuje, výborná v pohybu i v postoji.“

Po cestě z výstavy jsme objevili rozkvetlé jetelové pole a tak jsme v něm pořídili pár foteček.

[11]

A na úplný závěr našeho úspěšného jarního tažení jsme se zúčastnili dvoudenní klubové výstavy kolií a šeltií v Humpolci, kterou opět posuzovali specialisté z Anglie a to pan Steve Barrett (chs. Brooklynson) a paní Cheryl Lockett (chs. Cheryldene). Thorvinka si po oba dny vyběhala známku výbornou, z čehož mám u anglických rozhodčích opravdu velkou radost! V sobotu u pana S. Barretta navíc Thorvi v silné konkurenci osmi mladých fen získala také první místo s oceněním CAJC, Best Of Junior a 2. Junior Best In Show a k tomu velice pěkný posudek „Pěkná hlava, standardní stop, dobrý hrudník, nasazení uší, kostra, délka krku, dobrá žebra a vynikající úhlení, výborné nasazení ocasu, vyniká v pohybu s drivem, ocas nese v úrovni horní linie, syté pálení.“!
Thorvinky sestřička Unique Altair Ever After také excelovala a v sobotu získala krásné 4. a v neděli 3. místo se známkou výborná.

[13]

Nyní máme v plánu věnovat se spíše výcviku, Thorvinka je další nadějná noseworková kolie a krom toho se okrajově věnujeme obedienci. Do výstavních kruhů se zase vrátíme za několik měsíců.

27.3.2018 – Saphirky narozeniny

V posledních letech v tento den vždy kroutím hlavou a říkám si, jestli to je vůbec možné. Ale je to tak, Saphirka dnes slaví narozeniny a tentokrát již 11.! Naše dáma v letech to ale nedává na sobě vůbec znát a stále je plná elánu a energie a nenechá si ujít žádnou zábavu. A tak Saphirce z celého srdce přeji, ať jí ten elán ještě dlouho vydrží a zdravíčko jí dobře slouží!!!

11.3.2018 - Nové  fotky Thorvi - 9 měsíců

Thorvinka roste do krásy a já tu holku zbožňuji. Nyní jí je deset měsíců a i když je to už velká dáma, duší je stále neposedné štěňátko. S Thorvinkou jsem se v březnu začala také věnovat noseworku a obedienci. Je moc šikovná a učenlivá (u kolií nic výjimečného) a tak jsem zvědavá, jak jí čucháníčko a obedience půjdou. Přinejmenším jí to určitě bude bavit, protože za ňaminku udělá cokoliv :o)))

 

1.2.2018 - Psí kusy

Koncem předchozího roku jsem byla oslovena redakcí časopisu Psí kusy, zda bych jim neposkytla nějaké informace o koliích do připravovaného čísla Psích kusů, ve které bude článek věnovaný tomuto plemeni. Psí kusy s kolií dlouhosrstou vyšly koncem ledna a velice milým překvapením pro mě bylo, když se na titulní straně objevila Saphirky dcera Nia – Be Forever a Legend Niarra, což jsem vůbec nečekala. Článek jsem nascanovala a přidala k ostatním do sekce literatura. Pokud jste tento díl psích kusů promeškali, můžete si jej přečíst zde.

28.1.2018 - Nikdy nezapomeneme

28.ledna byl jeden z nejtěžších dnů našich životů. S těžkým srdcem jsme se museli rozloučit s naším největším zlatíčkem, s naší nejvěrnější kamarádkou Meggynkou. Meggy 14. ledna oslavila své 14. narozeniny, ovšem už nějakou dobu bojovala se selhávajícími játry, cushingovým syndromem a měla čím dál menší cit v zadních končetinách. Její stav se 27.ledna rapidně zhoršil. Neustále padala na zem a těžce se zvedala. Dostala kapačky a my všichni doufali, že jí pomohou. Bohužel druhý den byl její stav ještě horší a bylo vidět, že již nemá sílu dále bojovat. Bylo to pro nás velice těžké, ale rozhodli jsme se jí dopřát důstojný odchod bez dalšího trápení. Meggynka nás opustila v klidu a s vděčným pohledem v očích…

Ráda bych Meggynce věnovala ještě pár řádků a připomněla si těch krásných čtrnáct let, které jsme spolu prožily. Meggy byla naším druhým psem, ale mým prvním. Mým prvním psem, po kterém jsem toužila několik let a kterého jsem se dočkala dne 17.dubna 2004, v mých třinácti letech. Byla pro mě hotový poklad. S ní jsem měla velké plány a zároveň s ní zažívala plno osobních premiér a získávala mnoho dobrých i špatných kynologických zkušeností. Meggy byla doslova mým průvodcem kynologií. Již od štěňátka jsme několik let aktivně navštěvovaly místní cvičák, kde jsem poznala mnoho přátel a sama se naučila hodně věcí v oblasti výchovy a výcviku psů. Meggy byla šikovná, cviky ovládala na jedničku a vždy se jí táhla od tlamy dlouhatánská slina, pokud pár minut nedostala ňaminku za odměnu. Retrívr jak vyšitý :o) S Meggynkou jsme složily i zkoušky základní ovladatelnosti psa, byly to tenkrát naše první zkoušky, já byla nervózní a Meggy to samozřejmě vycítila a rozhodla se, že zrovna ten den bude poslušná jak puberťačka. Zkoušky jsme daly s odřenýma ušima. Dva roky jsme se aktivně věnovaly canisterapii, zúčastňovaly se jednorázových akcí v ústavech, domovech důchodců, rekondičních táborech, školkách, školách a dvakrát jsme se zúčastnily čtrnáctidenního integračního canisterapeutického tábora, kde jsem se vlastně díky Meggy seznámila se svým současným partnerem  Jirkou. Složily jsme také canisterapeutické zkoušky ve sdružení Hafík, které v té době mělo nejnáročnější zkoušky v České republice. Pětkrát jsme se zúčastnily výstav, kdy hned na té první Meggynka suverénně zvítězila v silně obsazené třídě mladých. Později pomáhala vychovávat naše kolií naděje a jejich štěňátka. Sama se matkou nikdy nestala, protože kvůli dysplazii kyčelních kloubů nemohla být uchovněna. Nicméně vždy byla trpělivou vychovatelkou všech psů v rodině i psů našich přátel. A později i dětí. Uměla si snadno získat přízeň a dělala dobrou reklamu svému plemeni. Hned několik lidí mi říkalo, že právě Meggynka je inspirovala k pořízení zlatého retrívra. Meggy byla ten nejúžasnější první pes, jakého jsem si mohla přát, byla klidná, ale uměla se rozdovádět, byla učenlivá, laskavá, přátelská, poslušná a neskutečně oddaná všem členům naší rodiny. Milovala nás všechny stejně tak moc, jako my jí. Byla skvělým parťákem a rodinným psem a navždy zůstane v našich srdcích. Děkuji ti Meggynko za každičký den, který jsi mi dala a za vše, co jsi mne naučila!

6.1.2018 - Nové fotky Thorvi - 7 měsíců

Po dlouhé době jsem na procházku s holčičkami vzala i zrcadlovku a tak máme pár nových fotek Thorvinky z jejích sedmi měsíců a jednu společnou. SaphirkaNeytiri se rozhodli přes zimu shodit kožíšek a tak teď oproti chlupaté Thorvi vypadají jako dvě žížalky. Tuším, že v létě to bude naopak.