Rok 2016

Rok 2016 pro nás bohužel z jistých důvodů nebyl nijak akční a tak jsem se rozhodla letošní historii chovatelské stanice napsat trochu jinak, než bylo doposud zvykem. Pár vzácných okamžiků ke zmínění se ale přeci jen našlo.

Kdo nás zná a sleduje, tak ví, že konec roku 2015 pro nás nebyl vůbec příznivý a to především kvůli zdraví. A to jak pejsků, tak i lidí... Rozhodla jsem se, že naší jedinou mladou fenku Neytiri nebudu již nadále využívat pro chov a to zejména kvůli jejímu pozitivnímu CEA. A protože jsme malá rodinná chovatelská stanice, všechny naše psy u nás necháváme dožít a nezbavujeme se jich, abychom si místo nich mohli pořídit další, Neytiri "vyřazením" z chovu jsme přišli o jediného aktuálně chovného jedince. Veškeré mé chovatelské naděje, snahy, plány a sny byly rázem ty tam a já byla zoufalá z celé té situace a nezbývalo nic jiného, než dočasně s chovem přestat. Velice mě ale potěšil neutichající zájem o štěňátka z naší chovatelské stanice a tak všem zájemcům ještě jednou děkuji za důvěru!

Celý rok ale nebyl neakční jen kvůli Neytiri. Měla jsem navíc pozastavené řidičské oprávnění kvůli mému zdravotnímu stavu, a i když zdaleka nejsem u nás jediná, kdo naše holčičky miluje, tak jsem u nás jediný psí maniak, který s nadšením lítá po psích akcích. A tak jsem kvůli řidičáku byla navíc odřízlá od výstav, větších psích výletů, cvičáku a všech aktivit, na které jsme dříve byli zvyklí. A z tohoto důvodu letos nemám žádný dlouhý výpis cenných chovatelských okamžiků, které jsme tento rok zažili a těžko říct, zda to bude v příštím roce lepší.

S holčičkami jsme tedy trávili rodinný život plný muchláníčka a procházek, jako kdybychom žádnou chovatelskou stanici vůbec neměli. A já tak měla plno prostoru pro dumání nad chovatelskými cíli. Nepříjemná zkušenost mě ponaučila a pomohla mi objasnit mé chovatelské priority. Teď už jen mít šťastnou ruku při výběru další kolie do naší pidi smečky, až přijde ten správný čas.

Nakonec mám přeci jen pár okamžiků, které stojí za zmínění:

7.3.2016 - TOP PES roku 2015

I když jsme se v loňském roce zúčastnily jen pár výstav, přihlásila jsem Neytiri i Saphirku do klubové soutěže Pes roku. Neytiri (Designed for Niarra African Gold) se v loňském roce ukázala na výstavě jen dvakrát a přesto se v dospělých fenkách umístila na krásném 10. místě z 18. Je to zároveň nejlépe umístěná fenka s pouhými dvěma výstavami za sezónu. Saphira (New Face of African Gold) soutěžila v kategorii veteránů a tři výstavy jí stačily k tomu, aby se stala absolutním vítězem veteránů klubu chovatelů kolií a sheltií. I když této soutěži nepřikládám velkou váhu, mám radost, že Saphira svou výstavní kariéru zakončila se stejným úspěchem, jako jí započala.

Když jsem se Saphirou začala jezdit na výstavy, žila jsem v domnění, že titul šampion mohou získat opravdu jen ti nejlepší z nejlepších, že titul šampion je něco výjimečného, co potvrzuje opravdovou kvalitu psa. Nyní už vím, že to tak úplně není a jako jsem kdysi pohlížela na titul šampion, dnes pohlížím na titul interšampion, který je získaný i přes početnou a kvalitní konkurenci na zúčastněných výstavách. Saphiře se podařilo velice rychle získat junior šampiona České republiky a Slovenska. Tenkrát jsem z toho byla úplně paf a nemohla jsem uvěřit tomu, že mám doma šampionku. Následovalo Saphirky první mateřství a nevýstavní období. Odchovala sedm krásných potomků, ale na kráse jí to neubralo. Po návratu do výstavních kruhů byla snad ještě úspěšnější, získala titul český šampion, český grand šampion, klubový šampion a dokonce i interšampion. Více už nebylo co získávat. Až v loňském roce, kdy oslavila své osmé narozeniny, mohla být hlášena do třídy veteránů, kde získala svůj sedmý a poslední šampionát – veterán šampion a jak již bylo zmíněno, umístila se na prvním místě v soutěži Pes roku v kategorii veteránů. Toť závěrečná rekapitulace k Saphirky výstavní kariéře, o jejíž úspěšnosti se mi ani nesnilo. Kdo mne ale zná, tak dobře ví, že Saphira je pro mne vším a to ne proto, co dokázala ve výstavních kruzích, ale proto, co dokázala v mém srdci!

21.5.2016 - Krajská výstava psů Křivonoska

V květnu se konala kousek od nás krajská výstava psů, kde měla možnost poprvé oficiálně posuzovat Jitka Reslerová, chovatelka Saphirky a Neytiri. Protože jsme to měli za rohem, Jitku jsme chtěli na její premiéře povzbudit a také podpořit svou účastí počet posuzovaných kolií, přihlásila jsem Saphirku, Neytiri a Garpíka na jejich poslední výstavu. Garp bohužel na výstavu nedorazil, ale my ano a holčičky opět v kruhu zářily a krásně se předvedly i v závěrečných soutěžích. Neytiri se stala krajským vítězem a Saphira vítězem třídy veteránů.

15.9.2016 - Garp SLOŽIL ZKOUŠKU n z

Naše nejmladší miminko Garpík (Celtic Blue Legend Niarra) se se svou majitelkou Luckou zúčastnili svých prvních zkoušek, které úspěšně dokončili. Jednalo se o zkoušky z noseworku (práce nosem) a konkrétně zkouška N Z (nature/přírodní). Zkoušku zvládli perfektně už jen podle rychlosti nalezení vzorků, kdy první byl vyčuchán do 10 sekund a druhý do minuty. Mám z nich opravdu velkou radost, nemohu být pyšnější a do budoucna jim přeji ještě mnoho úspěšného čuchání! Navíc, jak jsem se později dozvěděla, tak s největší pravděpodobností je Garpík první dlouhosrstou kolií v České republice s touto zkouškou!

(fotky z tréninku)

Nyní již nezbývá nic jiného, než vykročit do nového roku tou pravou nohou a snad bude dění v naší chovatelské stanici živější a pozitivnější, než v roce 2016 :o)